Mitas revolutionerer motorcykel segmentet med sin Enduro Trail E-07+ profil, et dæk designet til off-road eventyr i tør sæson. Dets robuste struktur og forbedrede slidbanedesign giver en upåklagelig vejgreb, både på hårde overflader og på mindre befærdede stier. Rillerne på dette dæk er designet til effektivt at selvrense, hvilket forhindrer ophobning af affald og sikrer optimalt greb. Gummiteknologien fremmer jævn slid, hvilket forlænger dækkets levetid. E-07+ er synonymt med ydeevne og holdbarhed for motorcyklister, der er passionerede omkring enduro.
For at kunne vurdere dette produkt, skal du først have afgivet en ordre. Vi informerer dig om, at anmeldelser efterladt på webstedet er underlagt en kontrolprocedure. Anmeldelser er kun sorteret i kronologisk rækkefølge.
Forsendelsen var lidt langsom, to uger, og der var sandsynligvis en fejl fra fragtfirmaet. Til gengæld var kommunikationen fra kundeservice klart hurtig og effektiv. Alt i alt tilfreds.
Godt dæk, slidstærkt og med godt vejgreb.
Dæk, der er rigtig fint! Holder virkelig godt på tørt underlag i et godt tempo (det er endda overraskende), og ingen dårlige overraskelser i feedbacken. Helt hæderligt på vådt føre. Udseendet er ret cool. Rigtig godt til grusveje/stier, ikke særlig godt når underlaget er mudret, og kun middelmådigt på græs! Kort sagt: Perfekt til at køre på asfalt med et TT-look og til enkel, letkørt offroad. Eneste minus, på trods af alle de andre anmeldelser, er jeg lidt skuffet over holdbarheden!? Jeg har slidt mit bagdæk op på under 7.000 km, på trods af det beskedne moment fra min trofaste maskine, og fordækket er også tydeligt slidt. Ikke desto mindre kan jeg uden problemer anbefale det til dem, der søger et (næsten) alsidigt dæk til en god pris!!
Alt er i orden.
Alt er i orden, gerne igen.
Meget gode dæk, 50% offroad
Meget behageligt dæk, du kan gøre alt uden at gå på kompromis med noget.
Jeg er meget tilfreds med dette dæk. Godt greb på asfalt og grus. 10.000 km med standardudgaven (Dakar-varianten opnår sikkert en endnu højere kilometerydelse) er en høj kilometerydelse for denne tunge maskine – heraf cirka 2.000 km på grusveje og med oppakning. Den eneste begrænsning er, at man ved koldt eller vådt vejr skal være lidt mere forsigtig på asfalt.
Et godt allround-dæk med forkærlighed for offroadkørsel.
Hurtig levering, topservice.