Terrængående dæk med aggressiv profil (mud tendens), Comforser CF1100 A/T er ideel til at udstyre store 4x4 og pick-ups. Det er designet til at håndtere de mest ekstreme forhold: multi-lags struktur, høje og dybe sammenflettede knopper, hakket skuldre, osv. Alle disse egenskaber sikrer meget god modstandsdygtighed mod slid, punkteringer og revner, en meget høj selvrensende kapacitet og derfor fejlfri trækkraft for overlegen overhalingskapacitet. Et high-end 4x4 dæk, med meget god værdi for pengene. CF110 A/T er tilgængelig i forskellige størrelser med hvide bogstaver på dets sider (OWL).
Klik på en række for at filtrere anmeldelser.
For at kunne vurdere dette produkt, skal du først have afgivet en ordre. Vi informerer dig om, at anmeldelser efterladt på webstedet er underlagt en kontrolprocedure. Anmeldelser er kun sorteret i kronologisk rækkefølge.
Fremragende forhold mellem pris og kvalitet
Godt produkt, meget god service og dygtige fagfolk.
Desværre er der indtil videre ikke faldet regn i sommer, så jeg kan ikke rigtig bedømme dem, og der var heller ingen "N.V.T."-knap, så derfor kun 4 stjerner. Jeg synes dog, at dækkene har et mere robust udseende, og de kører rigtig godt. Jeg synes også, at de er mere støjsvage, end jeg havde forventet. Størrelserne passer godt til min bil, men gummiet er alligevel blevet en smule bredere, så det var desværre ikke muligt at sætte den gamle hjulkassebeklædning på igen. Men de giver stadig et mere robust udseende. Jeg synes også, at servicen på denne side er rigtig god, og leveringen var hurtig. Især når jeg bestilte 5 dæk – lidt synd for pakkebudet, som skulle levere dem alle til mig, og det var endda fordelt på 3 pakker. Men hurtigt gik det i hvert fald, for jeg bestilte om onsdagen, og de kom frem om fredagen. Vi kunne først få dem monteret i juli, fordi der var ret travlt. Jeg synes, det er blevet et flot sæt, og fordi det er helårsdæk, behøver jeg at bekymre mig mindre på vejen. Jeg vil helt sikkert bestille igen.
Et dæk, der fungerer godt om sommeren på alle underlag. Lidt mere støjende end et traditionelt dæk. Jeg har endnu ingen erfaring med det om vinteren på sne.
Godt produkt, ret støjsvagt på vejen.
Alsidig og ret sikker
Fremragende terrændæk. Jeg har monteret dem på en Duster 4x4 fra 2014, og jeg er meget tilfreds med dem. De har fremragende ydeevne på tørt underlag, og i let mudder klarer de sig også ganske fint, samtidig med at de stadig har et godt vejgreb på vejen. De er en lille smule mere støjende, men intet alarmerende, det er helt normalt. Jeg anbefaler også disse dæk på grund af deres gode forhold mellem pris og kvalitet. Jeg regner med at købe dem igen næste gang, jeg får brug for dem.
Dækket er okay til terrænkørsel.
Meget god valuta for pengene, men jeg skal stadig køre mere for at vurdere sliddet.
Fremragende dæk med god værdi for pengene.