Hankook præsenterer sin Ventus Prime 3 SUV K125 som "den perfekte balance mellem ydeevne, komfort og sikkerhed". Udstyret med fire langsgående riller (2+2), suger og afviser dette sommerdæk for personbiler let vand fra vejen for perfekt vejgreb i regnvejr; bremselængden på våd vej er meget kraftigt reduceret sammenlignet med andre dæk i denne kategori. Mønsteret på slidbanen er blevet optimeret for at give en meget høj accelerationskapacitet. De stive yderblokke giver mere stabilitet og overlegen vejholdning. Den indvendige skulder er udstyret med specielle støjreducerende lameller for uovertruffen akustisk komfort. Et livligt og teknisk dæk, let at håndtere og sikkert, ideelt til montering på SUV-køretøjer.
Klik på en række for at filtrere anmeldelser.
For at kunne vurdere dette produkt, skal du først have afgivet en ordre. Vi informerer dig om, at anmeldelser efterladt på webstedet er underlagt en kontrolprocedure. Anmeldelser er kun sorteret i kronologisk rækkefølge.
Fantastiske dæk!
Velafprøvede dæk
Rigtig gode, ingen støj, godt vejgreb!
Super fantastisk
Fantastiske dæk, min bil er blevet bedre på alle punkter: mindre rullestøj, meget godt vejgreb, men især på våd vej (jeg kørte gennem et skybrud med 110 km/t uden det mindste tegn på tab af vejgreb). Men frem for alt er brændstofforbruget faldet med mellem 0,3 og 0,5 liter pr. 100 km. Meget god kvalitet og en endnu bedre pris for disse Hankook Ventus Prime 3-dæk. Meget, meget gode. Det er ikke nødvendigt at bruge flere penge på klassiske eller førende "mærker", når disse dæk er fremragende til normal kørsel.
Hurtig levering og et meget godt dæk med fremragende værdi for pengene.
Hurtig levering, nyt produkt, alt OK.
Meget god pris, godt dæk. Jeg har kørt på Hankook i lang tid og er tilfreds.
Meget støjsvage dæk under kørsel.
Sommerdækkene og snekæderne har endnu ikke været i brug. I april kunne jeg give en vurdering.